REHABILITACJA SPORTOWA SZCZECIN

Czym jest rehabilitacja sportowa?

Rehabilitacja sportowa Szczecin AKALMED to szybka, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna terapia. Ma ona na celu przywrócenie pełnej sprawności po kontuzjach sportowych. Silnie eksploatowany codziennymi treningami organizm sportowców jest bardziej narażony na urazy i kontuzje. Brak mu wystarczającej ilości czasu do regeneracji i odpoczynku.

Rehabilitacja sportowa obejmuje szereg działań fizjoterapeutycznych oraz fizykoterapeutycznych, które mają na celu zregenerować i odnowić organizm sportowca.

Diagnostyka w urazach sportowych

W fizjoterapii sportowej najważniejsza jest trafna diagnoza i odpowiednio dobrana rehabilitacja. Wszystko po to, by zawodnik wrócił w jak najkrótszym czasie do swojej aktywności, a kontuzja nie odnawiała się. Postępowanie polega na przyspieszaniu natury, czyli przyspieszaniu gojenia. 

Poprzez specjalistyczne postępowanie i stymulację w odpowiednich fazach gojenia, jest to możliwe. Każdy organizm jest inny więc jest to prawdziwa sztuka, by dobrać odpowiedni plan działań fizjoterapeutycznych do danego typu kontuzji sportowych.

Na czym polega rehabilitacja sportowa Szczecin AKALMED?

W Centrum Zdrowia AKALMED nasz wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów pomoże zarówno osobom trenującym zawodowo, jak i amatorom.

Zajmujemy się kompleksową rehabilitacją sportową osób po urazach sportowych. takich jak zerwanie ACL, uszkodzenie łąkotek, naderwanie mięśni czy uszkodzenia mięśni stawu ramiennego. 

Kiedy najlepiej zacząć rehabilitację po urazie?

Rehabilitację prowadzimy już od pierwszych dni po urazie, kiedy to obrzęk jest największy i znacznie ogranicza zakres ruchu w stawie. W zależności od tego, czy uraz wymaga interwencji chirurgicznej, nasze działanie sprowadza się do przygotowania pacjenta do zabiegu. Jeśli zabieg nie jest konieczny do przywrócenia pełnej sprawności naszych pacjentów.

W tym celu w gabinetach fizjoterapeutycznych AKALMED stosujemy techniki manualne oparte o rozluźnianie mięśniowo- powięziowe, mobilizacje tkanek. Wykonujemy ćwiczenia wzmacniające i poprawiające zakres ruchomości. Ważna jest również stabilizacja oraz zabezpieczenie przed nawrotem kontuzji czy innego urazu sportowego.

Urazy mięśniowo-szkieletowe mogą mieć natychmiastowy i znaczący szkodliwy wpływ na funkcjonowanie . Gdy dana osoba doświadcza ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu z powodu starzenia się lub stanu zdrowia potrzebny jest zestaw ćwiczeń. 

Rehabilitacja umożliwia osobom w każdym wieku utrzymanie lub powrót do codziennych czynności życiowych oraz poprawę samopoczucia.

Znaczenie słowa rehabilitacja

Rzeczownik rehabilitacja pochodzi od łacińskiego przedrostka re-, co oznacza „ponownie” i habitare, co oznacza „dopasować”. 

Ważne jest, aby zidentyfikować rehabilitację jako proces ukierunkowany na zminimalizowanie strat związanych z ostrym urazem lub chorobą przewlekłą. Promowanie powrotu do zdrowia oraz maksymalizację wydolności funkcjonalnej, sprawności i wydajności

Rekreacyjna aktywność fizyczna i wyczynowa lekkoatletyka są przyczyną wielu kontuzji . Urazy mięśniowo-szkieletowe są zatem nieuniknionym skutkiem uprawiania sportu. Piłka nożna ma największą liczbę przypadków katastrofalnych urazów , tuż za nimi znajduje się gimnastyka i hokej na lodzie. Uraz tkanek spowodowany sportem można podzielić na makro-traumatyczne i mikro-traumatyczne.

Urazy makrourazowe są zwykle spowodowane dużą siłą – taką jak upadek, wypadek, kolizja lub rana szarpana. Występują często w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna i rugby. Uszkodzenie to może być pierwotne (z powodu bezpośredniego uszkodzenia tkanki) lub wtórne (z powodu przenoszenia sił)

Urazy mikrourazowe to przewlekłe urazy, które wynikają z nadużywania struktury, takiej jak mięsień, staw, więzadło lub ścięgno. Ten rodzaj kontuzji występuje częściej w sportach takich jak pływanie, jazda na rowerze i wioślarstwo.

Etapy rehabilitacji po urazach i kontuzjach sportowych:

Rehabilitacja sportowa zazwyczaj obejmuję 4 połączone ze sobą etapy:

1. Bezpośrednio po operacji, urazie lub kontuzji. Zajęcia na tym etapie mają na celu uzyskanie pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu w uszkodzonym miejscu.

2. Od chwili, gdy pacjent bez kłopotu i bolesności wykonuje wszystkie codzienne czynności oraz powoli rozpoczyna aktywność sportową. Terapia na tym etapie leczenia ma powoli zwiększać i utrzymywać ogólną sprawność ruchową, ale bez obciążania uszkodzonego miejsca.

3. Od momentu pełnego wyleczenia uszkodzonej części ciała. Fizjoterapia ma formę m.in. treningu funkcjonalnego obejmującego ćwiczenia ruchów typowych dla uprawianej dyscypliny sportu.

4. Po powrocie do uprawiania sportu i udziału w zawodach. Rehabilitacja jest prowadzona w formie pełnych programów treningowych, które wzmacniają organizm oraz zapobiegają kolejnym problemom, urazom i kontuzjom.

Cechy rehabilitacji sportowej

Ważną cechą rehabilitacji sportowej jest stosunkowo wysoka intensywność i szybkie tempo pracy. Sportowiec z rehabilitantem pracują w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt (np. pełny powrót do sportu oraz udziału w zawodach) w jak najkrótszym czasie.

Rehabilitacja sportowa Szczecin

Jesteś ze Szczecina lub okolic? Zapraszamy do naszych gabinetów fizjoterapeutycznych AkalMed w Szczecinie, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: +48 695 622 281